فارس من| لزوم استقرار ادارات در شهر جدید بینالود برای ارائه خدمات به شهروندان

مدیرعامل شرکت عمران شهر جدید بینالود گفت: خدمات‌رسانی به شهروندان همزمان با جمعیت‌پذیری طبق قانون ایجاد شهرهای جدید، وظیفه دستگاه‌های خدمات‌رسان، سایر ارگان‌ها، ادارات و سازمان‌های دولتی است که باید متناسب با پیشرفت شهر در راستای استقرار و ارائه خدمات به شهروندان اقدام کنند.

به گزارش خبرگزاری فارس از نیشابور مخاطبان در سامانه «فارس من» سوژه‌ای با عنوان «نبود امکانات در شهر جدید بینالود» را ثبت و درخواست پیگیری داشتند.

این سوژه را از رئیس هیئت‌مدیره و مدیرعامل شرکت عمران شهر جدید بینالود پیگیری کردیم.

حمیدرضا یزدانی در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در نیشابور اظهار کرد: دلایل متعددی موجب کمتر توسعه‌یافتگی شهر جدید بینالود شده است؛ متناسب نبودن امکانات روبنایی و زیربنایی و تأسیسات موردنیاز بخش مسکونی شهر به دلیل نبود اعتبارات لازم در اختیار دستگاه‌های خدمات رسان است.

رئیس هیئت‌مدیره و مدیرعامل شرکت عمران شهر جدید بینالود افزود: همچنین دستگاه‌های خدمات رسان و ادارات مرتبط مانند آموزش‌وپرورش، آب، برق و گاز، بانک‌ها، ادارات ثبت‌اسناد و ثبت‌احوال در این شهر استقرار ندارند.

وی بیان کرد: در سال‌های اخیر باوجود کمبود اعتبارات با اجرای پروژه‌های متعدد زیربنایی و روبنایی شامل روسازی و آسفالت بخش عمده‌ای از معابر سطح شهر، احداث مرکز درمانی در محل اجرای پروژه‌های مسکن مهر، مدارس، مساجد، کتابخانه، مجموعه‌های ورزشی روباز و سرپوشیده، توسعه شبکه‌های آب، برق و گاز و ارتقای ناوگان حمل‌ونقل عمومی برون‌شهری از مینی‌بوس به اتوبوس بخشی از کمبودهای شهر جبران و موجب افزایش ۷۵ درصدی جمعیت شهر جدید بینالود شده است.

یزدانی ادامه داد:  جمعیت این شهر از ۴ هزار نفر در سال ۱۳۹۴ به حدود ۷ هزار نفر در سال ۱۴۰۰ رسیده است و در حال حاضر ۱۲ واحد آموزشی در مقاطع ابتدایی دوره اول و دوم پسرانه و دخترانه، متوسطه دوره اول دخترانه و پسرانه و هنرستان فنی دخترانه و کار و دانش پسرانه در حال فعالیت هستند که البته آموزش‌وپرورش خراسان رضوی باید برنامه‌ریزی جهت ایجاد مقطع تحصیلی دوره دوم متوسطه در رشته‌های نظری را در این شهر انجام دهد.

مدیرعامل شرکت عمران شهر جدید بینالود تصریح کرد: یک مرکز بهداشتی درمانی شبانه‌روزی در بخش جنوبی شهر، ۲ خانه بهداشت و یک مرکز درمانی که توسط شرکت عمران شهر جدید بینالود احداث و به بهداشت و درمان تحویل شد به‌صورت پاره‌وقت در بخش شمالی شهر در حال خدمات‌رسانی به شهروندان است.

وی تأکید کرد: کمبود درمانگاه شبانه‌روزی در بخش شمالی شهر، نبود داروخانه شبانه‌روزی و پزشک متخصص شهروندان را دچار مشکلات عدیده‌ای کرده که مستلزم برنامه‌ریزی شبکه بهداشت و درمان خراسان رضوی برای بهبود خدمات‌رسانی در این زمینه است.

یزدانی گفت: در بخش حمل‌و‌نقل برون‌شهری، شرکت عمران شهر جدید بینالود باوجود افزایش سطح کیفی ناوگان حمل‌ونقل برون‌شهری از مینی‌بوس به اتوبوس، با پرداخت یارانه به بخش خصوصی  سرویس‌دهی از شهر جدید بینالود به مشهد و بالعکس را برای رفاه حال شهروندان برنامه‌ریزی کردیم که البته اگر شهرداری مشهد در راستای کمک به معضلات کلان‌شهر مشهد نسبت به ارائه خدمات اتوبوس‌رانی به بینالود نیز برای دسترسی آسان، ارزان و سریع متقاضیان سکونت در بینالود برنامه‌ریزی کند، با  کاهش بار جمعیتی مشهد، کمک شایانی به این کلان‌شهر خواهد کرد.

مدیرعامل شرکت عمران شهر جدید بینالود بیان کرد: از طرفی تسریع در اتصال ریلی بینالود به مشهد از طریق راه‌آهن سراسری و اجرای قطار حومه‌ای مشهد – بینالود می‌تواند به‌عنوان یک طرح بلندمدت مشکل حمل‌ونقل شهروندان این شهر را برطرف کند. در این خصوص اجرای قطعه اول آزادراه حرم تا حرم از سمت مشهد می‌تواند فاصله بینالود تا مشهد را حدود ۲۰ کیلومتر کاهش دهد و موجب تسهیل درآمد و شد شهروندان شود‌ البته در این خصوص پیگیری‌های زیادی توسط شرکت عمران انجام‌شده و مجوز اتصال آنتنی از این آزادراه به شهر جدید بینالود صادرشده است.

وی بابیان این‌که یکی از عمده‌ترین مشکلات شهروندان شهر جدید بینالود، کیفیت پایین آب شرب است، تأکید کرد: در سال‌های اخیر حل این مشکل بارها مطرح و موردبررسی قرارگرفته است و پیگیری‌های زیادی توسط شرکت عمران جهت حل این مشکل انجام‌شده است که در این خصوص شرکت آب و فاضلاب مشهد باید تمهیدات لازم‌ در قالب طرح‌های کوتاه‌مدت و بلندمدت را پیش‌بینی کند و شرکت عمران شهر جدید بینالود نیز در این خصوص در حد مقدورات و پس از اخذ مجوزهای لازم در اجرای پروژه‌های تأمین و انتقال آب مشارکت خواهد کرد.

یزدانی ادامه داد: در همین راستا در حال حاضر شرکت عمران شهر جدید بینالود با اختصاص زمین مناسب و تأمین اعتبار خرید ۲ دستگاه آب‌شیرین‌کن، جهت اجرای پروژه تأمین آب شرب باکیفیت از طریق شیرهای برداشت در سطح شهر با شرکت آب و فاضلاب مشهد مشارکت کرده و به‌زودی این پروژه اجرایی می‌شود.

مدیرعامل شرکت عمران شهر جدید بینالود در رابطه با سیستم جمع‌آوری فاضلاب گفت:  با توجه به اجرای بخش عمده‌ای از شبکه جمع‌آوری فاضلاب، اجرای پروژه مشارکتی تصفیه‌خانه فاضلاب شهر جدید بینالود از محل اعتبارات شهر جدید بینالود توسط پیمانکار شرکت عمران بینالود و با نظارت آب و فاضلاب مشهد به‌زودی آغاز می‌شود.

وی عمده‌ترین مشکلات شهر جدید بینالود را فاصله نسبتاً زیاد تا شهر مادر(مشهد) دانست و تأکید کرد: خدمات‌رسانی به شهروندان هم‌زمان با جمعیت‌پذیری طبق قانون ایجاد شهرهای جدید، وظیفه دستگاه‌های خدمات رسان، سایر ارگان‌ها، ادارات و سازمان‌های دولتی است که بایستی متناسب با پیشرفت شهر در راستای استقرار و ارائه خدمات به شهروندان اقدام کنند که این خدمات شامل تأسیسات زیربنایی، خدمات درمانی، آموزشی و فرهنگی ورزشی است.

انتهای پیام/

لینک کوتاه نوشته
https://binalood.ntdc.ir/?p=23727
کد خبر
23727